Uudised

Pärnu maakonna 2024. aasta Carl Robert Jakobsoni preemiate saajad ja kaunimad kodud on valitud

27. juuni 2024

,

C. R. Jakobsoni 2024. aasta preemiate laureaadid on:

Aasta põllumehe tiitli pälvis Katrin Tiimann

Katrin Tiimann on pea kogu elu tegutsenud põllumajanduses. Pärast Eesti Põllumajanduse Akadeemias (EPA) agronoomi eriala lõpetamist 1985. aastal alustas ta tööd Vändra Katsesovhoosis, millest põllumajandusreformi käigus kujunes Selja OÜ. Katrinist sai Selja OÜ taimekasvatusjuht 2011. aastal. Tänasel päeval on Katrini korraldada taimekasvatustööd ca 2500 hektaril haritaval maal. Selja OÜ põllumajandusreformijärgset arengut iseloomustab taime- ja loomakasvatuse kompleksne arendamine. Taime-ja loomakasvatuse koos arendamisel on inimeste kaasamine tööprotsessi oluliselt suurem ja kogukond tegutseb ühise eesmärgi nimel. Katrin, taimekasvatusjuhina, on vahetu side ettevõtte juhtkonna ja tööliste vahel. Tema panus on märkimisväärne ühtmoodi nii sellesse, et ettevõtte põllud on eeskujulikult hooldatud ja söödad varutud kui ka sellesse, et inimsuhted oleksid korras. Ta on töökaaslaste seas hinnatud ausa, julge ja kindla sõnaga inimesena. Katrinit iseloomustab ülim põhjalikkus ja korrektsus. Aastatepikkust kogemust täiendab koolitustel ja infopäevadel osalemisega. Teeb üksinda ära töö mida varem tegi mitu agronoomi.

Aasta haridus- ja kultuuritegelase tiitli pälvis Eve Sinijärv

Eve Sinijärv on Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpetaja ja rahvatantsuringide juhendaja 1981. aastast. Ta on usaldusväärne kolleeg, mentor, toetaja ning hinnatud partner lapsevanemale. Oma töös seob edukalt õppetööd ja huvitegevust, toetab laste tugevusi läbi rahvatantsu ja leiab alati lahenduse nii tunnis, kui ka tantsuplatsil. Eve on kogukonnas hinnatud klassiõpetaja ja rahvatantsuentusiast, kes on oma elu ja südame pühendanud Eesti rahvakultuuri edendamisele. Ta on rahvatantsuga seotud olnud juba aastaid, osaledes ja juhtides Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi ja Saarde valla tantsurühmi. Eve on aastal 1989 loodud naisrahvatantsurühma Kilingi asutajaliige, pikaaegne rühma tantsija ning viimased aastad rühma juhendaja. Tänase seisuga tegutseb Saarde vallas Eve juhendamisel 3 rühma koolis ning lisaks 2 täiskasvanute rühma Kilingi-Nõmme klubis. Erinevate sündmuste jaoks on ta ka kombineerinud neid rühmi – nt Setomaa tantsupeol osalevad Saarde tantsijad juba mitmendat korda ning Eve on selleks peoks alati ühendanud ühte rühma kokku nii õpilasi kui ka täiskasvanud tantsijaid. Eve juhendamisel on korduvalt osaletud Laulu- ja Tantsupeo ettevalmistavatel ülevaatustel ning kantud uhkusega lippe ja silte ka rongkäigus Tallinnas. Lisaks on ta alati osalenud rühmadega Pärnumaa Tantsupidudel.

2024. aasta Pärnumaa kaunimad kodud on:

Pärnumaa kaunis maakodu - Perekond Onno kodu (Siimu tee 15, Laadi küla, Häädemeeste vald)

Pererahva hoole ja armastusega loodud aed, kus on olemas nii köögiviljapeenrad, viljapuud kui mitmed maitsekad istutusalad. See ruumikas, samas kompaktne ja hubane aed on kujundatud vastavalt pere vajadustele ja keskkonnale. Aia kujunduses kasutatakse käbisid ja okkaid. Siin on oma ala igale pereliikmele ja liikumine ühest aia osas teise sujuv ja huvitav. 

Pärnumaa kaunis kodu - Perekond Hohlov kodu (Saialille tn 2, Tammiste küla, Tori vald)

Aeda sisenedes paistab silma pererahva suur armastus ja pühendumine. Üpris väikeselt maa-alalt on võetud maksimum – ära on mahutatud nii ilu- kui tarbeaed, laste mänguala ja avar terrass mõnusateks puhkehetkedeks. Liigirikkas iluaias vuliseb veesilm, imetleda võib nii püsikuid, kiviktaimlat kui paljusid erinevaid okaspuuvorme. Tarbeaeda on sobitatud kasvuhoone, peenrakastid ja viljapuud, siin-seal ronivad viinamarjad. Silma jäävad vermikomposter ja päikesepaneelid elamu katusel. Aed on liigi- ja värvirikas ning laitmatult korras.

Pärnumaa kaunis kortermaja - Tormimaja KÜ (Tuule tn 2, Vändra, Põhja-Pärnumaa vald)

Renoveeritud kortermaja ees ja taga püüavad pilku lillepeenrad. Trepikodade sissekäikude juurde paigaldatud lilleamplid ja väikesed prügikastid ning jalgrattahoidjad. Sissesõidu tee äärde on rajatud korteriomanikele kivisillutisega parkimisala. Muru ja hekid alati korrektselt hooldatud. Maja taga pakuvad varju mõned põlispuud. Rohenäppudel võimalus kasvatada kõrvalkinnistul aiavilja ja lilli, mida on pikaajaliselt kasutatud ja maad korras hoitud. Kaunis maja koos hästi hooldatud ümbrusega  innustab ka teisi korteriühistuid korrastama oma maju ja selle ümbrust.

Pärnumaa kaunis äriobjekt  - Nurka talu (Nurka talu, Piirumi küla, Häädemeeste vald)

Ajalooga talukompleksi ümber on loodud rahulik ja kaunis aed. Selles aias on võimalus jalutada looduse rüppe, pidada maha aiapidu või siis lihtsalt istuda ja puhata. Aed on kujundatud osaks puhkekompleksist, mis tähendab, et liikumine toast õue ja vastupidi on sujuv ja nauditav.

Žürii eripreemia maitseka õueruumi lahenduse eest – perekond Tõke kodu (Pardi 2d, Pärnu linn)

Pardi 2d aiaruumi sisenedes võtavad meid vastu inimsuuruses kurekujud mis on nii muhedad ning toovad kohe naeratuse näole. Hingega rajatud ja oskuslikult hooldatud aiaruumis leiame nii ilu- ja tarbeaia kus kastides maitsetaimed segamine püsikutega, puidust pergola kus roniroosid kõrvuti viinamarjadega , killustikuala ääristatuna niidutaimedega ning muruala kus puidust astmeplaadid.  Romantiliselt mõjub aiamaja terassil valge korvmööbel koos  rippkiige ja pitsist linikutega.

Kahe maakondliku ülese konkursi - C. R. Jakobsoni nimeline ja Pärnumaa Kaunis Kodu - laureaatide tunnustamine ja tänamine toimub 16. augustil Kurgja Talumuuseumis.

Pärnumaa kaunimate kodude konkursi eesmärgiks Pärnumaal on heakorrataseme tõstmine, kodukaunistamise tava propageerimine, Pärnumaa üldilme parandamine ja maaelu väärtustamine. Tunnustust jagatakse neljas kategoorias: eramud tiheasustuses; kortermajad; maakodud ning äri- ja tootmisobjektid ja ühiskondlikus kasutuses objektid.

C. R. Jakobsoni konkursi eesmärk on väärtustada Pärnu maakonna põllumeeste ning haridus- ja kultuuritegelaste tööd, kes on vähemalt viimased kümmekond aastat andnud suure panuse oma valdkonna ning üldisemalt kogu Pärnumaa elu edendamisse. Tunnustust jagatakse kahes kategoorias: aasta põllumees ning aasta haridus- ja kultuuritegelane.