Uudised

Pärnu maakonna 2023. aasta C. R. Jakobsoni preemiate saajad ja kaunimad kodud on valitud

06. juuli 2023

,

C. R. Jakobsoni 2023. aasta preemiate laureaadid on:

Aasta põllumehe tiitli pälvis Urmet Kalden.

Urmeti juhtimisel on OÜ Akkerlac arenenud  konkurentsivõimeliseks ettevõtteks põllumajandusmaastikul. Ettevõte tegeleb teravilja- ja kaunviljakasvatuse ning õlitaimeseemnete kasvatusega. 2021. aasta üle-eestilisel viljelusvõistlusel sai parima rapsisaagi Urmet Kaldeni juhitud osaühing Akkerlac. 2022. aastal tunnistati ta parimaks taliodra kasvatajaks

Aasta haridus- ja kultuuritegelase tiitli pälvis Silvia Paluoja.

Silvia teab ja tunneb põhjalikult maaelu, põllumajanduse ning muu maaettevõtluse problemaatikat, külaliikumist, haridus-, kultuuri- ja seltsielu, samuti aga kohalike omavalitsuste paljutahulist tegevust, tulemusi ja kitsaskohti. Ta on teinud oma tööd südamega, pidades enda missiooniks tutvustada maaelu- ja inimesi, jõudes nii Pärnumaa igasse kanti. Ta on mitme aastakümne jooksul teinud oma elutööd Pärnumaa ajakirjanikuna, sellest põhiosa ajalehes Pärnu Postimees. Viimastel aastatel, nüüd juba vabakutselisena, kirjutab ta endise sisukuse ja mahtudega nii Pärnu Postimehele, ajalehele Maa Elu, aga ka muudele väljaannetele.

2023. aasta Pärnumaa kaunimad kodud on:

Pärnumaa kaunis maakodu - Perekond Kask kodu (Matsu-Jüri, Anelema küla, Põhja-Pärnumaa vald).

Vana ja väärikas talukoht üllatab kohe sissesõidul vana talu lauda vundamendile maitsekalt rajatud kiviktaimlaga. Suur aed on oskuslikult kujundatud ja peenrad ning muru erilise hoolega hooldatud. Pilku püüab ka vana kiviaed. Säilitatud on palju algupärast, mis on aga oskuslikult seotud uue ja rohelusega. Vanad puud, uued puud, lilled ja erinevad taimed moodustavad suure ja kauni oaasi.

Pärnumaa kaunis kodu - Perekond Jõffert kodu (Pulga tee 31, Reiu küla, Häädemeeste vald).

Siin kodus on elupuuheki varju rajatud hoole ja armastusega tõeline muinasjutuaed. Pisike aed on jagatud erinevateks soppideks, mis pakuvad avastamisrõõmu ja samas ka võimalust omaette olemiseks. See aed on tõesti imeline koht õues viibimiseks ja puhkamiseks, sest seal on terrass, erinevat istumiskohad ja puhkealad. Aias kõndides tundub nagu oleksid labürinti sattunud. Aed on väga-väga liigirikas. Perenaine isegi ei tea, mitusada sorti puid, põõsaid ja lilli tal aias on.

Pärnumaa kaunis kodu - Elve Saarmaa kodu (Vana tn 56, Vändra, Põhja-Pärnumaa vald).

Armas muinasjutuline aed alevi keskel on väike, kuid mahutab palju ja on liigirikas. Korras aed paistab silma juba tänavalt. Väikesele alale on oskuslikult paigutatud nii lilled, puud, põõsad kui ka väike tarbeaed. Lahkel perenaisel on pea iga taime kohta rääkida ka oma lugu.

Pärnumaa kaunis äriobjekt  - Lottemaa Teemapark (Linnaku, Reiu küla, Häädemeeste vald).

Lottemaa jätab külalisele mulje, et tegemist on loomade elukohaga. Keskkond on looduslik ja taimede kompositsioonid ja kujunduselemendid on veidi krutskeid täis. Lottemaal tehakse reaalset tööd heakorra nimel igapäevaselt ja seda ka väljaspool hooaega. Hooajal korrastab oma meeskond  ala (12 ha) enne ja peale teemapargi tööaega, hooajaväliselt uuendatakse haljastust või tehakse uusi istutusalasid.

Kahe maakondliku ülese konkursi - C. R. Jakobsoni nimeline ja Pärnumaa Kaunis Kodu - laureaatide tunnustamine toimub 4. augustil. juulil Kurgja Talumuuseumis.

Pärnumaa kaunimate kodude konkursi eesmärgiks Pärnumaal on heakorrataseme tõstmine, kodukaunistamise tava propageerimine, Pärnumaa üldilme parandamine ja maaelu väärtustamine. Tunnustust jagatakse neljas kategoorias: eramud tiheasustuses; kortermajad; maakodud ning äri- ja tootmisobjektid ja ühiskondlikus kasutuses objektid. 2023. aastal jäeti kaunima kortermaja tiitel välja andmata.

C. R. Jakobsoni konkursi eesmärk on väärtustada Pärnu maakonna põllumeeste ning haridus- ja kultuuritegelaste öd, kes on vähemalt viimased kümmekond aastat andnud suure panuse oma valdkonna ning üldisemalt kogu Pärnumaa elu edendamisse. Tunnustust jagatakse kahes kategoorias: aasta põllumees ning aasta haridus- ja kultuuritegelane.