Uudised

Pärnu maakonna 2022. aasta kaunimad kodud ja C. R. Jakobsoni preemiate saajad on valitud

04. juuli 2022

,

2022. aasta Pärnumaa kaunimad kodud on:

Pärnumaa kaunis maakodu - Perekond Kalmus kodu. (Uuenassa tee 3, Pulli küla, Tori vald)

Harmoonilisus, lopsakus, looduslähedus ja sulandumine ümbritsevasse keskkonda, mis tekitab lausa teraapilise tunde. Oskusliku pilguga planeeritud ala pakub kauneid vaateid ja huvitavaid taimi. Imetlusväärne töö. Elamu ei domineeri, tagasihoidlik palkmaja sobib kui valatult mändide all valitseva rohelusega

Pärnumaa kaunis kodu - Perekond Mägi kodu. (Sinilille tn 7, Pärnu-Jaagupi alev, Põhja-Pärnumaa vald)

Maitsekalt kujundatud väike kinnistu,  kus aed harmoneerub elamuga. Maja ees erinevad okaspuuvormid koos suurte maakividega. Siseõuel mõnus ja avar puhkeala koos varjualuse ja terrassiga, mis kujundatud sobiva õuemööbli, lillekastide ja -amplitega. Istutusaladel erinevad taimed ja vormid, mis pakuvad nii lehe- kui õieilu ning mõnusat aroomi – lõhnavad pargiroosid, münt ja aedliivatee. Erinevates aiaosades grillinurk, suitsuahi, turbaaed, veesilm ja lipumast. Oskuslikult leitud ruumi ka looduslikule mitmekesisusele koos metsmaasikatega.

Pärnumaa kaunis äriobjekt  - Viisnurga Puhkemajad. (Kolm Kolmnurka OÜ, Köstri tee, Uulu küla, Häädemeeste vald)

Rahulik ja kaunis puhkeküla sügaval männimetsas. Viisnurga puhkemaju iseloomustavad kompleksiga hästisobivad seenelambid ja männimetsa alustaimestiku maitsekas kasutamine õueala kujundamisel. Territooriumil on mugav liigelda mööda looklevat jalgrada ja avastada erinevaid õuesoppe, kus on nii bassein, lõkkekoht kui laste mänguplats.

Pärnumaa kauni kodu eriauhinna saaja on Perekond Männik. (Side tn 5, Häädemeeste alevik, Häädemeeste vald)

Kauni kodu žürii otsusel antakse perekond Männikule eriauhind liigirikkuse eest. Tõeline pärl Häädemeeste alevikus. Selles aias on hästi läbimõeldud õueala ruumijaotus. Taimevalik on rohkearvuline ning  domineerivad erinevad ilupõõsad ja püsikud, kuid päikseline nurk on jäetud ka traditsiooniliste suvelillede jaoks.

C. R. Jakobsoni 2022. aasta preemiate laureaadid on:

Aasta põllumehe tiitli pälvisid Eha ja Roland Liesment.

Kollikse aiandustalu on Eha ja Roland Liesmenti pereettevõte Metsaääre külas Saarde vallas,  mis alustas laulva revolutsiooni aastatel ja on kolmekümne aasta jooksul arenenud-kasvanud heatasemeliseks, professionaalse ja kõrge tootmiskultuuriga väikeettevõtteks.

Aasta haridus- ja kultuuritegelase tiitli pälvis Erli Aasamets.

Pikaaegse, tulemusliku ja südamega tehtud haridusalase töö eest ning Saarde valla, maakondlikul ja riiklikul tasemel hariduselu arendamisse panustamise eest.

Kahe maakondliku ülese konkursi - C. R. Jakobsoni nimeline ja Pärnumaa Kaunis Kodu – laureaatide tunnustamine toimub 28. juulil Kurgja Talumuuseumis.

Pärnumaa kaunimate kodude konkursi eesmärgiks Pärnumaal on heakorrataseme tõstmine, kodukaunistamise tava propageerimine, Pärnumaa üldilme parandamine ja maaelu väärtustamine. Tunnustust jagatakse neljas kategoorias: eramud tiheasustuses; kortermajad; maakodud ning äri- ja tootmisobjektid ja ühiskondlikus kasutuses objektid. 2022. aastal jäeti kaunima kortermaja tiitel välja andmata.

C. R. Jakobsoni konkursi eesmärk on väärtustada Pärnu maakonna põllumeeste ning haridus- ja kultuuritegelaste tööd, kes on vähemalt viimased kümmekond aastat andnud suure panuse oma valdkonna ning üldisemalt kogu Pärnumaa elu edendamisse. Tunnustust jagatakse kahes kategoorias: aasta põllumees ning aasta haridus- ja kultuuritegelane.