Uudised

Pärnu maakonna 2021. aasta kaunimad kodud ja C. R. Jakobsoni preemiate saajad on valitud

19. juuli 2021

,

2021. aasta Pärnumaa kaunimad kodud on:

Pärnumaa kaunis maakodu   - Jaak ja Virge Valge kodu. Häädemeeste vallas Pulgoja külas asub  kodu, kus on aastatepikkuse töö tulemusel kujundatud aed, mida naudib nii pererahvas kui ka külalised. Hooldatud ja liigirikas aed hakkab silma juba maanteelt. Piirkonna miljöösse hästi sobitatud elamul on pilkupüüdev eesaed ja privaatne sisehoov tarbeaia, imeilusate lilleamplite ja väikevormidega. Kogu kinnistu on eeskujulikult heakorrastatud.

Pärnumaa kaunis kodu  - Tarmo ja Piret Veepalu kodu. Lääneranna vallas Lihulas Tallinna maanteel nr 59 asub kesklinna eramu, mis aga omab väga suurt aiapinda. Kogu aed on hoolitsetud ja läbimõeldult kujundatud. Aias on grillinurk, suveköök, tiik koos saarekesega, kus asub rookatusega bangalo, huvitavad taimeliigid ja säilitatud on ka kõrghaljastus. Eraldi on olemas väike tarbeaed kuppel kasvuhoonega.

Pärnumaa kaunis kortermaja  - Korteriühistu Kooli tn 7. Korterelamute kategoorias võitis komisjoni südame Are alevikus Kooli tänav 7 asuv kaheksa korteriga ridaelamu. Elanikud on ühiselt pingutanud, et saada maja välisfassaad soojustatud ja küttesüsteem lahendatud. Plaanis on remontida trepid ja parendada teed ning sadeveesüsteem. Ühiseks ajaveetmiseks on olemas lõkkeplats ja grillnurk, väga kaunis on majatagune kiviktaimla. Ühisel aiamaal on iga korteri elanikud leidnud endale sobiva agronoomilise väljakutse – iga maalapi kasutaja otsustab ise, kas hooldab muru või kasvatab aiasaadusi. Kogu ala on kaunilt hoolitsetud ja armastusega hoitud.

Pärnumaa kaunis äriobjekt  - AS Varbla Puhkeküla. Varbla sadam, restoran Groot ja Varbla puhkeküla moodustavad suure ja kauni kompleksi, kus on kasutatud huvitavaid detaile. Ümbrus on hoolitsetud ja kaunilt kujundatud. Kompleks tunnistati Lääneranna valla kaunimaks ettevõtteks just tema kujundusliku külje poolest. Kompleks asub mere ääres ja kujundamises ning heakorras on kasutatud elemente, mis sobivad suurepäraselt sealsesse  keskkonda ning moodustavad terviku sadama, restorani ja puhkeküla vahel.

Pärnumaa kauni kodu eriauhinna saajad on Mare ja Hans Põder kodu. Hansumäel, Pärnjõe külas Põhja-Pärnumaa vallas asub kodu, kus suurepäraselt sobitatakse kokku uus ja vana ning väärtustatakse kõrghaljastust ning viiakse ellu oma soovid ja unistused – tahtsime alleed- tegime, soovisime oma väikest metsatukka – istutasime.

C. R. Jakobsoni 2021. aasta preemiate laureaadid on:

2021. aasta põllumehe tiitli pälvis Kalev Kiisk Oore Agro OÜ st, kes sarnaselt C. R. Jakobsonile on tegevpõllumees ja samas jagub tal talupidamise kõrvalt tahtmist ja aega  osaleda ka ühiskondlikes tegevustes. C. R. Jakobson pidas hästi oluliseks põllumeeste õpetamist ja osalemist kohalikus vallavolikogus ja seltsitegevuses- nii on ka Kalev Kiisk  temasarnane. Ta on lõpetanud Eesti Maaülikooli ja läbi oma juhatuse liikme tegevuse Pärnumaa  Talupidajate Liidus ja Pärnumaa Talupidajate Nõuandekeskuses on ta põllumeestele tubli abimees. Ta on olnud juba 8ndat korda kohaliku vallavolikogu liige, kusjuures mitmes koosseisus olnud ka vallavolikogu esimees.

Elmar Trink pälvis Pärnumaa 2021. aasta haridus- ja kultuuritegelase tiitli, kuna ta on oma  tööga Koidula muuseumi juhatajana ja  ühiskondlike ettevõtmiste kaudu andnud suure panuse Pärnumaa arengusse. Elmar Trink on rahvusvaheliste suupilli- ja lõõtsafestivalide eestvedaja, mis tegelikult tähendab meeskonnatöö juhtimist ja arvestamist igas pikkuses pilliga ning igas vanuses mängijaga. Elmar Trink panustab heategevusse LC Pärnu Strand toimetuste kaudu ja Pärnu maakonnas uute Lions klubide innustamise ning juhendamise kaudu. Ta on vaderiks LC Kilingi-Nõmmele.

Rein Kõgelile otsustati anda C. R. Jakobsoni konkursi elutöö preemia põllumehe, põllumajandusjuhi, C. R. Jakobsoni talumuuseumi taastaja, edendaja ja toetajana. Tal olid Vändra katsesovhoosi juhina  suured teened C. R. Jakobsoni talumuuseumi taastamisel 1970ndate teisel poolel ja kaheksakümnendatel aastatel.  C. R. Jakobsoni Sihtasutuse nõukogu esimehena oli ta alati südame ja nõuga C. R. Jakobsoni pärandi säilitamisel abiks

Pärnu Postimehe eripreemia saajad on Anu Tiitsaare ja Ivo Uutar, Varbla kandis tegutseva Niinepuu lambamaja pererahvas.

Kahe maakondliku ülese konkursi - C. R. Jakobsoni nimeline  ja Pärnumaa Kaunis Kodu – laureaatide tunnustamine toimub 23. juulil Kurgja Talumuuseumis.

C. R. Jakobsoni ja Pärnumaa kauni kodu konkursside ja vastuvõtule läbiviimist toetab ka Pärnu linnavalitsus.

1989. aastal loodi Carl Robert Jakobsoni - Eesti rahva ärkamisaja suurkuju, õpetatud põllu- ja kirjamehe, Kurgja sümboltalu rajaja mälestuseks ning tema aadete ja pärandi tähtsustamiseks preemia. Alustas selle väljaandmist Jakobsoni talumuuseumi  juures tegutsev C. R. Jakobsoni Sihtasutus koos Pärnu Rajooni kultuuriosakonnaga, tänaseks on preemia väljaandja Pärnumaa Omavalitsuste Liit.

Samuti on  ju C. R. Jakobson lisaks põllumajanduse, hariduse ja eesti kultuuri eest seismisele olnud ka üks eesti talumeeste õpetaja ilu- ja tarbeaedade rajamisel. Ta on öelnud: „Üks maakoht ilma õunapuu ja lilleaiata on nagu roog ilma soolata ehk nädal ilma pühapäevata.“  Ka ta ise kavandas Kurgjale uhked lillepeenrad, viljapuuaia  ja kasvuhoone-talveaia, millede rajamise katkestas kahjuks 1882. aastal tema varajane surm. Riigivanem Konstantin Pätsi juures peeti 21. aprillil 1936 nõupidamine, kus kiideti heaks ulatusliku kodukaunistamise hoogtöö kava ning seda päeva peetakse kodukaunistamise liikumise ametlikuks alguseks. Kodukaunistamise riiklikult suunatud tegevuse peatas nõukogude võim. Kodukaunistamine taasalgatati President Lennart Meri poolt 11. mail 1997. aastal, kui ta oma emadepäeva kõnes kuulutas välja kodukaunistamise aasta sõnadega: „Mu kallid Eesti emad! Asuge koos isadega, koos oma tütarde ja poegadega korraldama meie eesti kodu. Tehkem kodud puhtaks ja kauniks nii seesmiselt kui väliselt. See on kõige lihtsam ja jõukohasem viis muuta kaunimaks, puhtamaks, rikkamaks ja tugevamaks kogu Eesti!“. Pärast maavalitsuste tegevuste lõpetamist tunnustatakse maakonna kaunemaid kodusid Pärnumaa Omavalitsuste Liidu eestvedamisel.

Pärnumaa kaunimate kodude konkursi eesmärgiks Pärnumaal on heakorrataseme tõstmine, kodukaunistamise tava propageerimine, Pärnumaa üldilme parandamine ja maaelu väärtustamine. Tunnustust jagatakse neljas kategoorias: eramud tiheasustuses; kortermajad; maakodud ning äri- ja tootmisobjektid ja ühiskondlikus kasutuses objektid.

C. R. Jakobsoni konkursi eesmärk on väärtustada Pärnu maakonna põllumeeste ning haridus- ja kultuuritegelaste tööd, kes on vähemalt viimased kümmekond aastat andnud suure panuse oma valdkonna ning üldisemalt kogu Pärnumaa elu edendamisse. Tunnustust jagatakse kahes kategoorias: aasta põllumees ning aasta haridus- ja kultuuritegelane. Lisaks annab Pärnu Postimees välja omaltpoolt eripreemia.