Avati näitus "Pärnumaalased Põhjalat uurimas"
25. jaauar 2022
TÜ Pärnu Kolledži A-korpuses Pärnumaa Omavalitsuste Liidu ja Pärnumaa Arenduskeskuse ruumides avati Põhjamaade Ministrite Nõukogu infopäeva eel näitus "Pärnumaalased põhjalat uurimas"
Pärnu maavalitsuse, Pärnumaa ühistranspordikeskuse ja Pärnu maakonna kohalike omavalitsuste ja nende koostööpartnerite inimesed on osalenud kuues erinevas Põhjamaade Ministrite Nõukogu poolt rahastatud avaliku halduse mobiilsusprogrammi projektis aastatel 2010-2021. Uuritud on nii planeerimist, ühistransporti, kaasavat haridust jt valdkondi. Aastatel 2010 – 2016 oli projektijuhiks Pärnu Maavalitsus, 2019 ja 2021 aga Pärnumaa Omavalitsuste Liit. Kokku on Põhjamaades kogemusi käinud saamas 44 Pärnumaa juhti ja spetsialisti.
Näitus „Pärnumaalased Põhjalat uurimas“ teeb põgusa tagasivaate kõigile kuuele projektile ja seal nähtule. Vaatamata sellele, et üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna, ei suuda need üksikud pildid edasi anda kõike. Suurt osa sellest, mida on Põhjala parimatest praktikatest kuuldud, nähtud ja õpitud, on vastavalt tahtele ja võimalustele püütud ka meilgi igapäevategevustes kasutusele võtta. Teatavasti kuuluvad Põhjala naabrid oma inimarengu näitajate poolest maailma tippriikide hulka. Seepärast on avaliku halduse mobiilsusprogramm olnud väga tänuväärne võimalus enesetäiendamiseks. On, kellelt õppida. Suur tänu!
16.08-20.08.2010 “Regionaalareng- ja planeering: Põhjala äärealade kogemused”. Partnerid: Lääne-Islandi koostööpiirkond – Island (Samtök sveitarfélaga á Vesturlandi), Fääride omavalitsusliit – Fääri saared (Føroya Kommunufelag)
09.09-18.09.2012 “Kogemuste vahetus partneritega perifeersetelt aladelt“. Partnerid: Österbotteni/Pohjanmaa regiooni volikogu – Soome (Österbottens förbund/Pohjanmaan liito), Nordlandi maavolikogu– Norra (Nordland Fylkeskommune), Norbotteni läänivolikogu– Rootsi (Norbottens Läns Landsting), Oulu Ülikool – Soome (Oulun Yliopisto)
03.09-11.09.2014 2014 “Ühistransport ja kiired ühendused tagamaks kohalikku- ja regionaalarengut”. Partnerid:– Ahvenamaa läänivalitsus – Ahvenamaa (Ålands Landskapsregering), Buskerudi maavolikogu – Norra (Buskerud Fylkeskommune)
04.-09.09.2016 “Põhjala kogemused haldusreformist, ülesanded kohalikul ja regionaalsel tasandil”. Partnerid: Gotlandi kohalik omavalitsus – Gotland (Region Gotland), Maavolikogu Skåne, Malmö – Rootsi (Regional Council Skåne, Malmö), Oddsheredi kohalik omavalitsus – Taani (Oddshered kommune)
24.03-30.03.2019 “Kaasav haridus – Põhjala parimad praktikad”. Partnerid: Skúlastjóri kool – Fääri saared (Skúlastjóri | Skúlin á Fløtum), Buskerudi maavolikogu – Norra (Buskerud Fylkeskommune)
14.11-20.11.2021 “Sotsiaalvaldkond kui heaolu alus”. Partnerid: Islandi kohalike omavalitsuste liit – Island (Samband íslenskra sveitarfélaga), Alveri kohalik omavalitsus – Norra (Alver kommune)
Taustast
Põhja- ja Baltimaade avaliku halduse mobiilsusprogramm on üks Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja Balti riikide ühiseid toetusprogramme, mis käivitati 2009. aastal, et toetada meie piirkonna ühistel väärtustel rajanevat kestlikku arengut avaliku sektori erinevates valdkondades. Programmi toetusega on korraldatud kokku ligi 700 projekti, milles on osalenud üle 4000 avaliku sektori töötaja. Põhja- ja Baltimaade avaliku halduse mobiilsusprogrammi eesmärk on luua võimalused ametnikele ja teistele avaliku sektori töötajatele teadmiste ja kogemuste vahetuseks Põhja- ja Baltimaade piirkonnas, arendada koostöövõrgustikke ning edendada Põhjala ja Balti riikide koostööd kõigil avaliku halduse tasanditel, aidates seeläbi kaasa piirkonna avaliku sektori tõhusamaks muutumisele. Üldine eesmärk on suurendada kogu piirkonna majanduskasvu, heaolu ning ülemaailmset konkurentsivõimet. Mobiilsusprogramm toetab ametnike ja teiste avaliku sektori töötajate õppevisiite, praktikareise ja võrgustike kohtumisi, toetades sellega Põhja- ja Baltimaade koostööd ministeeriumide, regionaalsete ametkondade ja kohalike omavalitsuste tasandil. Edukas projektis peavad olema kaasatud partnerid vähemalt kolmest NB8 riigist: Põhjamaade taotlejad külastavad vähemalt kaht Balti riiki ja Baltimaade taotlejad külastavad partnereid vähemalt kahes Põhjala riigis.