Uudised

Pressiteade

07. jaauar 2016

Pärnumaa omavalitsuste juhid on vastu Rahandusministeeriumi plaanile jagada osa üksikisiku tulumaksust mitte elukoha, vaid töökoha järgi.

Pärnumaa omavalitsuste juhid on vastu Eesti ettevõtlusorganisatsioonide ettepanekule, et osa kohalikele omavalitsustele (KOV) laekuvast üksikisiku tulumaksust suunatakse edaspidi sellele omavalitsusele, kus maksumaksja tegelikult töötab. KOV juhtide arvates teeb see vaesemad ja keskustest kaugemad omavalitsused veel vaesemaks ja rikkamad keskused aina rikkamaks.

KOV juhid küll toetavad printsiipi, et omavalitsused peavad ettevõtluskeskkonnaga rohkem tegelema, kuid tulumaksuga mängimine ei anna soovitud tulemust. Geograafilise asukoha tõttu saavad siin suure eelise pealinna piirkonnas või mõne teise suure keskuse lähistel asuvad omavalitsused. Lisaks on mitmed Pärnumaa suurettevõtted registreeritud Harjumaale, mille puhul tekib küsimus, et kuhu läheb sellisel juhul töökoha järgne tulumaksu eraldis- kas peakontori või tootmisüksuse aadressi järgi? Probleem on ka kehtivas ettevõtete registreerimise korras, kus on oluline ainult lahtri täitmine kontaktaadressiga, kuid kas see aadress ka tegelikult ettevõtte asukohale vastab ei huvita enam kedagi.

Pärnumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimehe, Lauri Luuri sõnul, on KOV juhid mitmel korral ministeeriumile juba öelnud, et see ei ole hea plaan, kuid ikka kiputakse sellega välja tulema.

Ettevõtlust peab toetama, kuid selleks on mitmeid teisi meetmeid. Kahju oleks jõuda olukorda, kus asutakse ka ettevõtete aadresse esimeseks jaanuariks muutma, millega tõstetakse sisuliselt kümneid ja sadu tuhandeid eurosid mõne pliiatsitõmbega ühe omavalitsuse taskust teise.